2.5
Revize elektrických zařízení: Elektrické ruční nářadí
redakce eLhůtníku
Do této kategorie patří veškeré spotřebiče, které jsou napojovány pohyblivými nebo oddělitelnými přívody k elektrickým rozvodům, slouží k vrtání, broušení, stříhaní, bourání, letování apod., a při činnosti jsou drženy v ruce.
Vzhledem k tomu, že se jedná vlastně o spotřebiče, platí i pro přenosné nářadí podobná pravidla jako u spotřebičů s tím rozdílem, že jsou jinak zařazeny do skupin a tím pádem jsou i jinak určeny termíny revizí.
Tyto spotřebiče jsou normou rozděleny do skupin podle pracovního využití takto:
-
Skupina A - s nářadím se pracuje jen občas (do 100 hodin za rok)
-
Skupina B - s nářadím se pracuje často krátkodobě (od 100 do 250 hodin ročně)
-
Skupina C - s nářadím se pracuje často a delší dobu (nad 250 hodin ročně)
Dále je ruční nářadí rozděleno podle třídy ochrany na I (má ochranný vodič), II (s dvojitou izolací) a III (na bezpečné napětí).
U ručního nářadí se musí provádět pravidelné revize a kontroly. Kontroly nářadí se provádějí vždy při výdeji a po každém vrácení, pokud má pracovník nářadí po delší dobu u sebe, provede kontrolu nářadí vždy před zahájením práce a po skončení práce v jednotlivé směně. Při tom je nutno respektovat ustanovení výrobce pro montáž a manipulaci s přístrojem. U spotřebičů, které jsou v záruce, se také nesmějí se provádět úkony, které zhotovitel nedovoluje.
Při kontrole nářadí se postupuje obdobně jako u spotřebičů, klade se důraz na nepoškození krytů, kvalitní přívodní šňůrové vedení,…