1.1
Návrh vyhlášky, kterou se stanoví výše poplatků za poskytnutí českých technických norem a jiných technických dokumentů, poplatků za přístup do databáze a poplatků za sponzorovaný přístup k českým technickým normám a jiným technickým dokumentům
Ministerstvo průmyslu a obchodu
NahoruVysvětlení nezbytnosti navrhované právní úpravy, odůvodnění jejích hlavních principů
Návrh vyhlášky se předkládá v návaznosti na návrh zákona, kterým se mění zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 90/2016 Sb., o posuzování shody stanovených výrobků při jejich dodávání na trh, ve znění pozdějších předpisů; konkrétně na jeho část první – změna zákona o technických požadavcích na výrobky. Cílem této části návrhu je zavést úpravu tzv. sponzorovaného přístupu k českým technickým normám a úpravu poplatků za poskytování norem.
Zákon o technických požadavcích na výrobky ve své Hlavě II upravuje problematiku zabezpečení tvorby českých technických norem a přístupu k nim. V § 4 odst. 1 tohoto zákona je pak stanoveno, že česká technická norma není obecně závazná. Dle čl. 45a odst. 2 Legislativních pravidel vlády lze formou výlučného odkazu (není-li možné využít indikativního odkazu) v právním předpise na příslušnou technickou normu tuto normu učinit závaznou a stanovit tak povinnost podle této technické normy postupovat. Obdobně jako právní předpisy, musí být i taková technická norma zpřístupněna veřejnosti. Pravidla evropských a mezinárodních normalizačních organizací neumožňují, s ohledem na ochranu autorských práv, zajistit veřejnosti zcela bezplatný přístup. Umožňují však zavést tzv. sponzorovaný přístup, kdy technická norma je pro uživatele zakoupena státním orgánem.
Tvorbu, vydávání a distribuci českých technických norem a jiných technických dokumentů (dále též "normy", "technické normy") zajišťuje v České republice Česká agentura pro standardizaci (ČAS) - státní příspěvková organizace zřízená Úřadem pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, který plní funkci národního normalizačního orgánu. Podle platného znění zákona je ČAS oprávněna vybírat za své činnosti úplatu. Tato úplata je příjmem rozpočtu agentury a její výše je podle platného znění zákona stanovena v ceníku, vydávaném prostřednictvím věstníku ÚNMZ. Hlavním obsahem činností je poskytování jednotlivých norem, účtovaných podle počtu stran, a poskytnutí přístupu do elektronické databáze norem – ČSN online, za který se platí paušální částka za období 6 nebo 12 měsíců. Přístup je dále rozlišen podle toho, zda je možné normy pouze prohlížet nebo i tisknout; počet tisknutelných stran je omezen a v případě potřeby je lze dokupovat.
Ministerstvo financí upozornilo na skutečnost, že tato úplata vykazuje znaky poplatku (úhrada nákladů spojených s činností orgánu veřejné správy), aniž by byla za poplatek označena. U poplatku je navíc nutno upravit způsob jeho správy a určit jeho výši způsobem, který je ústavně konformní – na základě zákona. Návrh zákona provádí úpravu poplatků, přičemž přímo stanoví jejich maximální výše u všech forem poskytování norem včetně sponzorovaného přístupu. Pro stanovení konkrétních výší poplatků zmocňuje Ministerstvo průmyslu a obchodu k vydání vyhlášky.
NahoruNávrh znění vyhlášky s komentářem z aplikace ODok
VYHLÁŠKA
ze dne 2020,
kterou se stanoví výše poplatků za poskytnutí českých technických norem a jiných technických dokumentů, poplatků za přístup do databáze a poplatků za sponzorovaný přístup k českým technickým normám a jiným technickým dokumentům
Ministerstvo průmyslu a obchodu stanoví podle § 6a odst. 4, § 6b odst. 4 a 6d odst. 3 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění zákona č. .../2020 Sb.:
§ 1
(1) Výše poplatku za poskytnutí českých technických norem a jiných technických dokumentů je stanovena v příloze č. 1 k této vyhlášce.
(2)…